Yurtdışı Üniversite

Yurtdışı Üniversite

Yurtdışı Üniversite

Almanya Lisans Eğitimi

Dünyaca kabul gören Almanya üniversitelerinde, ücretsiz eğitim alın.

Rekabetçi iş dünyasındaki büyük şirketler, çalışanlarında nitelikli bir eğitim, geniş bir vizyon, uluslararası yaşam ve farklı kültürlere adapte olabilen, özgüveni yüksek bir bireysel gelişim görmek istiyor. Başarılı bir kariyer için, nitelikli ve prestijli bir üniversite eğitimi çok önemli bir yapı taşı. Böylesi bir eğitimi ve referansı alabileceğiniz, dünyadaki en iyi seçeneklerden biri ise Almanya üniversiteleridir. Siz de üniversite eğitiminizi Almanyada alabilirsiniz ve bu aslında hem çok kolay hem de çok ekonomik.

Almanya'da üniversite eğitimine kabul edilmeniz için gereken temel kriter oldukça basit: Üniversite sınavında Türkiye'deki üniversitelerin birinden 4 yıllık bir bölümde okumaya hak kazanmış olmanız gerekmektedir. Kazandığınız bu bölümü Almanya'daki üniversitelerde okuyabilirsiniz. Almanca bilmiyorsanız bir yıl hazırlık eğitimi alarak daha sonra okulunuza devam edebilirsiniz. Tıp ve bazı ağır mühendisliklerde, Almanya'nın gözde üniversitelerde, bu kuralın yanında adayın lise not ortalamasına, ÖSYM puanına, Testdaf , TELC ya da DSH sınav skoruna, Türkiye'de kazandığı üniversitenin Türkiye sıralamasına bakılmaktadır.

Almanya’da ortalama bir üniversite öğrenimi 1 sene Almanca dil  hazırlık egitimi+ 3 sene lisans öğrenimi şeklindedir. Almanya’da üniversite okumak isteyen her öğrenci üniversite kayıt aşamasında Almancanın seviye belirleme sınavı olan  “TestDAF”ıTELC veya üniversitelerin yapmış olduğu DSH sınavından geçer not almak zorundadır.1 eğitim yılında yoğun ders programı ile  9 aylık hazırlık döneminin sonunda öğrenciler bu sınava hazır hale gelirler.

Almanya’da  Türkiye’de olduğu gibi  üniversitelerde 2 dönem vardır. Akademik yıl Güz dönemi için Ekim ayında başlar ve Ocak ayında biter, Bahar dönemi de Mart sonunda başlar ve Haziran sonunda biter. Eğer yabancı diliniz yoksa o zaman Üniversite  bünyesinde  yabancı dil hazırlık programlarına katılabilirsiniz

Lisans tamamlama için;2 yıllık bir üniversiteyi tamamlamış olan bir önlisans öğrencisi Almanya’da eğer yabancı dili varsa doğrudan hiçbir sınava tabi olmadan önlisans eğitimini Lisans Tamamlama olarak devam ettirebilir. Yabancı dili yoksa dil hazırlığı yapması gerekmektedir.

Neden Almanyada Üniversite?

Almanya üniversiteleri genel olarak ücretsizdir. Bazı ücret alan üniversitelerde ise yıllık harç miktarları     100 - 1.500 Euro arasında değişmektedir. Aylık yaşam giderleri ise 800 - 900 Euro civarındadır. Kolay kabul koşulları, diploma denkliği, mezuniyet sonrası çalışma ve ikamet izni gibi avantajlar düşünüldüğünde Almanya'da okumak gerçekten de çok avantajlı.

Prestijli eğitim:

Dünyanın bilim, teknoloji ve ticaret alanında en ileri ülkelerinden birinde, çok prestijli ve kaliteli bir eğitim alacak, bu eğitim sonucunda her yerde aranan ve tercih edilen biri olabileceksiniz.

Ekonomik Eğitim:

Almanya'da üniversite eğitimi büyük oranda devlet tarafından destekleniyor. En iyi üniversitelerin de arasında bulunduğu çok sayıda üniversite yıllık ortalama 350- 500 Euro harç ödeyerek üniversite eğitimi alabilirsiniz.

Kolay Kabul:

Almanya üniversitelerine başvuru ve kabul işlemleri birçok ülkeye (Özellikle Avusturya'ya kıyasla) daha kolay ve kısa sürer. Avusturya'da eğitime başlamak için yaklaşık 1 yıl kaybederken, Almanya'da eğitime başvurduğunuz dönemde ya da bir sonraki dönemde başlayabiliyorsunuz.

Başvuru kolaylıkları:

Almanya'da üniversite eğitimi almanı en temel kuralı ÖSYM sonucuna göre YÖK'e bağlı herhangi bir üniversitede eğitim almaya hak kazanmaktır. Almanya'da üniversite okuma şartları ülkemiz öğrencilerine uygundur.

Ekonomik yaşam giderleri:

Almanya'da eğitim almanın Türkiye'de farklı bir şehirde eğitim almaktan çok bir farkı yoktur. Konaklama, beslenme ve sosyal giderler için bir öğrenciye aylık ortalama 800 Euro yeterli olmaktadır.

Daha kısa süreli eğitim:

Almanya'da lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi 2 yıl sürer. İlk yıl Almanca hazırlığı alınması durumunda bile, Türkiye'de de hazırlık eğitimi olduğu için yine 1 yıl avantaj sağlar. Ayrıca master yapmak isteyen öğrenciler, lisans bitiminde doğrudan master eğitimine başlayabilir. Bu da öğrencilere önemli bir zaman avantajı sağlar.

Mezuniyet sonrası çalışma ve ikamet izni:

Mezun olduktan sonra 1 yıl içinde kendinize iş bulmanız durumunda size Almanya'da ikamet ve çalışma izni verilir. Türkiye'deki üniversitelerden mezun olanların bu şansı bulunmamaktadır.

Geçim Şartları

Ortalama öğrencilerin %68'i çalışmakta ve kendi eğitimini finanse etmektedir. Almanya'da normal şartlarda tutumlu bir öğrenci 500 Euro ile geçinebilir. Bu miktar ülkemizde çoğu memurun maaşına tekabül ettiği ve bazen bunu aştığı göz önüne alınacak olduğunda belki yüksek görünebilir. Ancak insanların gelir düzeylerinin ülkemizden çok daha yüksek olduğu bir ülkede bu denli bir aylık harcama çok görülmemelidir. Çünkü Almanya da işçilere ücretleri saat başına verilir ve genelde saati 6 Euro dan düşük işler yok denecek kadar azdır.

Almanya'da öğrenciler yaz tatillerinde 12 Euro veya daha yüksek miktarda iş bulabilirler. Bu şekilde düşünüldüğünde Almanya'da yabancı öğrencilere verilen iş müsaadesi ile (senede 90 tam veya 180 yarım gün) çalışmak ve ihtiyaçlarınızı karşılamanız pekte yor değildir. Bu imkanını istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Sağlık Sigortası

Almanya'da yaşayan herkes sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Şayet sigortanız yok ise ne vize nede okullara kayıt yaptırabilirsiniz. 2, 3 ay üst üste aidatınızı ödememeniz demek eğitim hayatınızın son bulmasına sebep olabilir. Almanya bu konuda çok hassastır. Ancak bu şekilde olması öğrenci adaylarının lehinedir.

Üniversiteye kayıt esnasında sigorta belgesinin mutlaka sunulması lazımdır. Ayrıca sağlık masraflarının aşırı yüksekliği nedeniyle pratik olarak herkesin sigorta yaptırmasında menfaati vardır. Kişisel duruma bağlı olarak değişen sağlıklı bir sigorta aidatı 70 ile 120 Euro civarında değişir. AOK gibi Almanya'nın en büyük sigorta şirketinin öğrencilere uyguladığı miktar 70 Euro'dur.

BAŞVURU SÜRECİ

Almanya’da Lisans Eğitimi için Başvuru Şartları

Almanya’da lisans eğitimi için başvuracak olan öğrencilerin ÖSYM sınavına girmeleri ve sınav sonucunda herhangi bir 4 yıllık üniversitede eğitim almaya hak kazanmış olmaları gerekmektedir. Sınav sonucunda yerleştirildiğiniz üniversite devlet üniversitesi ya da vakıf üniversitesi olabilir.

KKTC üniversiteleri de bu kapsamda kabul görmektedir ÖSYM tarafından yerleştirildiğiniz bölüme, yada ilgili başka herhangi bir diğer bölüm için üniversite kayıt başvurusu yapabilirsiniz.


Almanya’da lisans eğitimine doğrudan başlayabilmeniz için 12 yıllık lise eğitimi almış olmanız gerekiyor. Lise eğitimini eski sisteme göre 11 yılda tamamlayan adayların öncelikle Hazırlık Eğitimi (Studienkolleg) almaları gerekebilir.. Studienkolleg eğitimi hakkında detayı bilgi için burayı tıklayınız.

Almanya diplomalarının YÖK denkliği vardır. Ayrıca Almanya’da alacak olduğunuz eğitim ardından Almanya’da 1 yıl süreyle çalışma ve ikamet hakkı da elde edeceksiniz.Aynı zamanda okurken de devlet 90 tam gün veya 180 yarımgün çalışma izni vermektedir.

Almanya’da üniversite eğitimine başlayabilmeniz için öncelikle Almanca yeterlilik seviyesine gelmeniz gerekiyor. Bunun için de en geçerli yöntem TestDAF sınavıdır. TestDAF sınavında alacak olduğunuz derece ve yeterlilik belgesi tüm Almanya’daki üniversiteler için geçerlidir. Her üniversitenin hatta bölümün farklı TestDAF yeterlilikleri olacaktır.

TestDAF sınavı 4 dil becerisi ( Okuma, Yazma, Konuşma, Dinleme) üzerinden ayrı ayrı yapılır ve 5 puan üzerinden puanlandırılır. Almanya’daki birçok üniversiteye kabul için 5 üzerinden 4 almak yeterli olmakta birlikte, bazı yüksek prestijli üniversiteler için gerekecek puan  5 olabilmektedir.

Almanya Üniversitelerine Başvuru Tarihleri

Almanya üniversitelerine lisans eğitimi için başvurunuzu yıl boyunca yapabilirsiniz. Öncelikle Almanca hazırlık eğitimi alacağınız ve hemen üniversiteye başlamayacağınız için üniversitelerin akademik başlangıç tarihleri sizin için önemli olmayacaktır. Bir Alman üniversitesinden vizeniz için gerekli şartlı kabul belgesini alabilmeniz için ÖSYM yerleştirme belgenizin olması gerekmektedir.

Başvuru aşamasında sizden şu belgeleri getirmeniz istenecektir.

Lise diplomanız (Noter onaylı Almanca tercüme)
Lise not dökümünüz (Noter onaylı Almanca tercüme)
ÖSYM yerleştirme belgesi (Noter onaylı Almanca tercüme)
Eger Okuıyorsa;
Ögrenci Belgesi
Dönem Sonu Mezun Olabilir Belgesi
Varsa Staj Belgeleri,
Varsa Yabancı Dil Sertifikaları
Gerekçe Mektubu
CV
Resim
Başvuru ve işlem süreci

Başvuru belgelerini tam ve eksiksiz iade etmeniz durumunda, üniversite Denklik Ön Belgenizin gelmesi 3-6 hafta sürecektir. Ön Kabul belgenizle birlikte size dil okulu kayıt belgeniz ve yurt kayıt belgeniz de gelecektir.

Belgelerinizin tamamlanmasının ardından vize süreciniz başlayacaktır. Almanya öğrenci vize başvurunuzun sonuçlanması ise 4-6 hafta civarında sürecektir.

Hazırlık veya bölüme kayıt yaptırmak için son başvuru tarihleri
Kış Dönemi için Son Başvuru Tarihi: 15 Temmuz
Yaz Dönemi için Son Başvuru Tarihi: 15 Ocak